На засіданні Комітету НКЦПФР з питань методології 09.10.2015 року було вже вдруге розглянуто проект змін до Положення про нагляд за дотриманням професійними учасниками фондового ринку пруденційних нормативів, затвердженого рішенням НКЦПФР від 03.06.2014 № 731. Вказане положення встановлює порядок взаємодії професійного учасника та Комісії у випадку, якщо зафіксовано відхилення пруденційного показника від нормативу.
Комісія пропонує для торговців цінними паперами запровадити поняття «суттєвого відхилення» - відхилення розрахункового значення показника від нормативу на 20 % і більше. При суттєвому відхиленні пропонується зобов’язати торговця цінними паперами надати інформацію про зазначений факт до НКЦПФР протягом трьох робочих днів з дати виникнення відхилення та в цей же термін підготувати та надати до Комісії план щодо поліпшення свого фінансового стану (далі – план заходів).
Якщо ж відхилення не є суттєвим, то пропонується встановити, що торговець цінними паперами протягом 30 календарних днів з дати відхилення здійснює дії щодо самостійного приведення показника у відповідність до норми. Якщо після спливу цього терміну показники не прийшли до норми, то протягом наступних трьох робочих днів торговець повинен подати до Комісії план заходів.
За фактом подання до Комісії плану заходів торговець цінними паперами виокремлюється для індивідуального нагляду. При цьому максимальний термін виконання плану заходів пропонується скоротити з шести до трьох місяців.
Слід зазначити, що при попередньому обговоренні документу Асоціація звертала увагу Комісії на те, що вихідними даними для розрахунку пруденційних показників є дані бухгалтерського обліку. Господарські операції відображаються в бухгалтерському обліку на підставі первинних документів, які надходять до професійного учасника з певним часовим лагом. Тому значення показників та вихідних даних, що будуть направлені до Комісії протягом трьох робочих днів, в подальшому можуть бути відкориговані з урахуванням надходження первинних документів та змін в бухгалтерському обліку. Таким чином, розрахункове значення показника, направленого протягом трьох робочих днів, є попереднім та може відрізнятися від розрахункового значення показника на цю ж дату, що буде направлено у складі місячних адміністративних даних. Представники комісії погодились, що якщо зазначені відомості можуть відрізнятись та це не може вважатись порушенням за умови, що різниця спричинена виключено коригуваннями у бухгалтерському обліку, що не суперечать законодавству.
Під час розгляду проекту на Комітеті найбільш активні дискусії стосувались терміну надання до Комісії повідомлень та терміну реалізації плану заходів. Представники Комісії запевнили, що розглянуть можливість продовження строків повідомлення до п’яти робочих днів та реалізації плану заходів до шести місяців.
Асоціація буде інформувати торговців цінними паперами про результати доопрацювання зазначеного проекту.