Державна фіскальна служба України листом від 11.09.2015 р. № 33705/7/99-99-19-03-02-17 інформує про наступне.
У зв'язку з прийняттям Верховною Радою України Закону України від 17 липня 2015 року № 655-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків" (опубліковано в газеті "Голос України" від 12.08.2015 р. № 147) (далі - Закон № 655) змінено порядок надання контролюючими органами індивідуальних та узагальнюючих письмових податкових консультацій, передбачено необхідність їх оприлюднення на сайті контролюючого органу, який їх надав, а також визначено механізм оскарження податкових консультацій платниками податку. Зміни, внесені Законом № 655 до Податкового кодексу України (далі - Кодекс), набирають чинності з 1 вересня 2015 року.
Щодо порядку надання узагальнюючих письмових податкових консультацій
1. Законом № 655 змінено визначення узагальнюючої письмової податкової консультації.
Відповідно до підпункту 14.1.173 пункту 14.1 статті 14 Кодексу в редакції Закону № 655 узагальнюючі письмові податкові консультації - це оприлюднення позиції центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, що склалася за результатами узагальнення податкових консультацій, наданих контролюючими органами платникам податків.
2. Узагальнюючі письмові податкові консультації надаються виключно центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та підлягають оприлюдненню на офіційному веб-сайті ДФС протягом 5 календарних днів (пункт 52.6 статті 52 Кодексу).
Щодо порядку надання платникам податків індивідуальних податкових консультацій
1. Консультації надаються (пункт 52.4 статті 52 Кодексу):
в усній формі - контролюючими органами;
у письмовій або електронній формі - контролюючими органами в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональними територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
2. Консультація, надана в письмовій або електронній формі, обов'язково повинна містити:
опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, зазначених у зверненні платника податків;
обґрунтування застосування норм законодавства;
висновок з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства.
3. Консультації оприлюднюються на сайті контролюючого органу, який надав консультацію, протягом 10 календарних днів після дня їх надання без зазначення найменування (прізвища, імені, по батькові) платника податків та його податкової адреси (пункт 52.4 статті 52 Кодексу).
4. Контролюючі органи на районному рівні мають право надавати консультації виключно в усній формі.
Законом № 655 також внесено зміни до порядку оскарження до суду узагальнюючих та індивідуальних податкових консультацій.
Так, відповідно до пункту 53.3 статті 53 Кодексу платник податків може оскаржити до суду наказ про затвердження узагальнюючої податкової консультації або надану йому індивідуальну податкову консультацію як правовий акт індивідуальної дії, викладені в письмовій або електронній формі, які, на думку такого платника податків, суперечать нормам або змісту відповідного податку чи збору.
Скасування судом наказу про затвердження узагальнюючої податкової консультації або індивідуальної податкової консультації є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.
Протягом 30 календарних днів із дня набрання законної сили рішенням суду про скасування наказу про затвердження узагальнюючої податкової консультації або індивідуальної податкової консультації центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, або контролюючий орган з урахуванням висновків суду зобов'язані опублікувати узагальнюючу податкову консультацію або надати платнику податків індивідуальну податкову консультацію.
З урахуванням викладеного вище та з метою виконання вимог Закону № 655, забезпечення якісного надання платникам податків індивідуальних податкових консультацій ДФС має забезпечити:
розгляд звернень платників податків тільки на обласному рівні;
підготовку індивідуальних податкових консультацій відповідно до вимог Кодексу (опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, зазначених у зверненні платника податків, обґрунтування застосування норм законодавства; висновок з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства);
своєчасне оприлюднення податкових консультацій на сайті контролюючого органу.