Розроблене Комісією нове Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками, що було затверджено рішенням НКЦПФР від 01.10.2015 № 1597, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28 жовтня 2015 р. за № 1311/27756.
Цим Положенням визначено основні вимоги до системи управління ризиками та види ризиків, що є ключовими при здійсненні професійної діяльності з торгівлі цінними паперами, а саме кредитний, ринковий, операційний ризики та ризик ліквідності.
Нагадаємо, що Ліцензійними умовами встановлено вимоги щодо розробки та затвердження внутрішнього Положення про систему управління ризиками професійної діяльності з торгівлі цінними паперами. У зв’язку з тим, що Положенням про пруденційні нормативи будуть встановлені загальні вимоги до системи управління ризиками, наголошуємо на доцільності аналізу своїх внутрішніх документів на предмет відповідності цим вимогам. У разі виявлення розбіжностей, внутрішнє положення повинно бути приведено у відповідність до законодавства до дати набрання чинності вказаним рішенням.
Змінено перелік пруденційних нормативів для торговця цінними паперами. Так, з 01.01.2016 року торговець цінними паперами повинен розраховувати станом на кожний робочий день наступні пруденційні показники:
1) мінімальний розмір регулятивного капіталу (норматив – 75% від мінімального розміру статутного капіталу для торговця, тобто нормативи можуть приймати такі значення:
- лише дилерська діяльність – не менше 375 тис. грн.;
- брокерська діяльність – не менше 750 тис. грн.;
- андеррайтинг та/або управління ЦП – не менше 5 250 тис. грн.;
- наявність/відсутність ліцензії депозитарної установи на норматив не впливає);
2) норматив адекватності регулятивного капіталу (норматив – не менше 6%);
3) норматив адекватності капіталу першого рівня (норматив – не менше 4,5%);
4) коефіцієнт фінансового левериджу (норматив - в межах від 0 до 1);
5) коефіцієнт абсолютної ліквідності (норматив - не менше 0,2).
Торговець цінними паперами, який суміщає свою діяльність з веденням депозитарної діяльності депозитарної установи, також повинен бути розраховувати коефіцієнт покриття операційного ризику (норматив - не менше 0,75).
Водночас, як раніше повідомлялось, за результатами роботи за новими правилами протягом першого року Комісія планує розглянути питання підвищення встановлених нормативів, зокрема, показників адекватності капіталу. Також в рамках приведення законодавства про фондовий ринок у відповідність до Директив ЄС, планується підвищення мінімального рівня статутного капіталу.
13.11.2015 року очікується публікація Положення в Офіційному віснику України № 88. Згідно рішення Комісії Положення набере чинності з 01.01.2016 року.
Одночасно з набранням чинності цим Положенням втрачають чинність такі акти:
- рішення НКЦПФР від 25.12.2012 року № 1900 «Про затвердження Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з торгівлі цінними паперами»;
- рішення НКЦПФР від 15.01.2013 року № 37 «Про затвердження Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності та клірингової діяльності та вимог до системи управління ризиками»;
- рішення НКЦПФР від 09.01.2013 року № 1 «Про затвердження Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами)».
Звертаємо увагу членів ПАРД&АФП на необхідність підготовки до запровадження нової системи пруденційного нагляду. Пропонуємо розпочати аналіз фінансового стану торговця цінними паперами щодо спроможності виконувати нові вимоги з 01.01.2016 року. У разі виникнення запитань щодо пруденційних нормативів, просимо адресувати їх до Асоціації.
Також інформуємо, що ПАРД&АФП вже завершує розробку Методики розрахунку пруденційних нормативів за новими правилами, яку планується погодити з НКЦПФР.