Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Експертна Рада ПАРД&АФП вважає, що виписка про операції з цінними паперами є первинним документом для цілей оподаткування

Експертна Рада з питань оподаткування, обліку та фінансової звітності ПАРД&АФП розглянула питання щодо визнання документів первинними для цілей оподаткування. Зокрема, це стосується виписки депозитарної установи про операції з цінними паперами.

 

Відповідно до п. 44.2 ст. 44 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування. Зокрема, п. 44.1 ст. 44 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податку зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Частинами першою та другою статті 9 Закону «Про бухгалтерський облік та  фінансову звітність в Україні» передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, що фіксують факт здійснення господарської операції. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю й упорядкування оброблених даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні і зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа; дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складається документ; зміст і обсяг господарської операції; одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що мають можливість ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Положенням про провадження депозитарної діяльності, затвердженим рішенням НКЦПФР від 23.04.2013 № 735, встановлено, що виписка про операції з цінними паперами повинна містити перелік всіх відомостей про збільшення та/або зменшення кількості прав на цінні папери упродовж визначеного строку на рахунку в цінних паперах депонента. Конкретних вимог щодо реквізитів даної виписки Положенням та жодним іншим нормативно-правовим актом не встановлено. Вказана виписка формується програмними засобами Центрального депозитарію за допомогою програмного продукту «Оберон». У зв’язку з цим і виникло питання, чи всі визначені законом реквізити містяться у виписці, яка формується програмними засобами, зокрема, чи вказане  місце складання.

Експертиза показала, що виписка про операції з цінними паперами  має всі обов'язкові реквізити, передбачені законом, і тому має статус первинного документа для цілей оподаткування, а місцем складання є місцезнаходження депозитарної установи.

Поділитись: