У загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі "ЗІР" Державної фіскальної служби України) опублікована відповідь на питання:
Яким чином оподатковується податком на доходи фізичних осіб дохід, отриманий фізичною особою від зворотного викупу цінних паперів їх емітентом?
Відповідь:
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Податкового кодексу України (далі - ПКУ), відповідно до пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку є, зокрема, фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Порядок оподаткування інвестиційного прибутку регулюється п. 170.2 ст. 170 ПКУ, відповідно до пп. 170.2.1 якого облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік.
Термін "інвестиційний актив" означає пакет цінних паперів, деривативів чи корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах, випущені одним емітентом (пп. 170.2.7 п. 170.2 ст. 170 ПКУ).
Згідно із пп. 170.2.2 п. 170.2 ст. 170 ПКУ інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається із суми витрат на придбання такого активу з урахуванням норм підпунктів 170.2.4 - 170.2.6 ПКУ (крім операцій з деривативами).
До продажу інвестиційного активу прирівнюються також операції, зокрема, з зворотного викупу або погашення інвестиційного активу його емітентом, який належав платнику податку.
Водночас, згідно з пп. 170.2.8 п. 170.2 ст. 170 розділу IV ПКУ не підлягає оподаткуванню та не включається до загального річного оподатковуваного доходу, зокрема, дохід, отриманий платником податку протягом звітного податкового року від продажу інвестиційних активів, якщо сума такого доходу не перевищує суму, визначену в абзаці першому пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ (у 2015 році - 1710 грн.).
Згідно з пп. 170.2.9 п. 170.2 ст. 170 ПКУ податковим агентом платника податку, який здійснює операції з інвестиційними активами з використанням послуг професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, є такий професійний торговець (крім операцій з цінними паперами, визначеними у пп. 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 ПКУ). Податковий агент під час кожного нарахування платнику інвестиційного прибутку нараховує (утримує) податок за ставкою, визначеною пп. 167.5.1 п. 167.5 ст. 167 Кодексу, та сплачує (перераховує) утриманий податок до бюджету під час кожного нарахування такого доходу, що не звільняє платника податку від подання річної податкової декларації при отриманні ним доходу, зазначеного у цьому пункті.
Відповідно до п. 8 ст. 17 Закону України від 23 лютого 2006 року N 3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок" (далі - Закон N 3480) без участі торговця цінними паперами можуть здійснюватися операції, зокрема, з викупу та продажу емітентом власних цінних паперів.
Правочини щодо цінних паперів, вчинені без участі (посередництва) торговця цінними паперами, є нікчемними (п. 9 ст. 17 Закону N 3480).
Враховуючи викладене вище, якщо операції з зворотного викупу цінних паперів їх емітентом здійснюються з використанням послуг професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, який є податковим агентом, то дохід фізичної особи у вигляді інвестиційного прибутку оподатковується податком на доходи фізичних осіб під час його нарахування, що не звільняє платника податку від подання річної податкової декларації.
У разі, якщо операції з зворотного викупу цінних паперів їх емітентом здійснюються без використання послуг професійного торговця цінними паперами, то фізична особа повинна самостійно визначити фінансовий результат операцій з інвестиційними активами та сплатити суму податку на доходи фізичних осіб, зазначену в поданій нею податковій декларації. При цьому юридична особа виступає у якості податкового агента лише в частині відображення податку на доходи фізичних осіб у податковому розрахунку за ф. 1ДФ.