Інформаційне повідомлення щодо застосування окремих вимог
Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності
на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками,
затвердженого рішенням Комісії від 01.10.2015 № 1597, зареєстрованого
в Міністерстві юстиції України 28.10.2015 за № 1311/27756
Пунктом 3 глави 2 розділу ІІІ Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками, затвердженого рішенням Комісії від 01.10.2015 № 1597, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.10.2015 за № 1311/27756 (далі – Положення), визначено складові капіталу першого рівня, а також передбачено перелік активів, на суму яких зменшується розмір капіталу першого рівня.
Положенням передбачено зменшення розміру капіталу першого рівня, зокрема, на суму:
фінансових інвестицій у статутний капітал підприємств (крім публічних акціонерних товариств) у разі, якщо загальна сума таких інвестицій перевищує 15 % статутного капіталу установи, у розмірі такого перевищення;
фінансових інвестицій у фінансові установи у розмірі 10 і більше відсотків їх статутного капіталу;
балансової вартості цінних паперів, що не перебувають в біржовому списку принаймні однієї з фондових бірж (у тому числі торгівля якими на фондових біржах заборонена законодавством України), крім цінних паперів, емітованих або виданих центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, Національним банком України та Державною іпотечною установою, а також цінних паперів міжнародних фінансових організацій;
векселів придбаних та одержаних, якщо цінні папери векселедавця не перебувають у біржовому реєстрі принаймні однієї з фондових бірж, та векселів, виданих фізичними особами.
При застосуванні вимог Положення, в окремих випадках, певні активи професійного учасника фондового ринку (далі – професійний учасник) можуть одночасно відповідати декільком вищезазначеним критеріям, що визначають види активів, на які необхідно зменшувати величину капіталу першого рівня.
В таких випадках слід брати до уваги наступне.
У разі наявності в активах професійного учасника векселів, до таких цінних паперів не застосовується вимога Положення щодо відрахування балансової вартості цінних паперів, що не перебувають в біржовому списку принаймні однієї з фондових бірж (у тому числі торгівля якими на фондових біржах заборонена законодавством України).
До зазначеної групи активів застосовується окрема вимога Положення, що стосується відрахування векселів придбаних та одержаних, якщо цінні папери векселедавця не перебувають у біржовому реєстрі принаймні однієї з фондових бірж, та векселів, виданих фізичними особами.
У разі наявності в активах професійного учасника акцій приватних акціонерних товариств, до таких цінних паперів також не застосовується вимога Положення щодо відрахування балансової вартості цінних паперів, що не перебувають в біржовому списку принаймні однієї з фондових бірж (у тому числі торгівля якими на фондових біржах заборонена законодавством України).
До зазначеної групи активів застосовується окрема вимога Положення, що стосується відрахування фінансових інвестицій у статутний капітал підприємств (крім публічних акціонерних товариств) у разі, якщо загальна сума таких інвестицій перевищує 15 % статутного капіталу установи, у розмірі такого перевищення.
У разі наявності в активах професійного учасника фінансових інвестицій у фінансові установи, до таких активів не застосовуються вимоги Положення щодо відрахування балансової вартості цінних паперів, що не перебувають в біржовому списку принаймні однієї з фондових бірж (у тому числі торгівля якими на фондових біржах заборонена законодавством України), а також стосовно відрахування фінансових інвестицій у статутний капітал підприємств (крім публічних акціонерних товариств) у разі, якщо загальна сума таких інвестицій перевищує 15 % статутного капіталу установи, у розмірі такого перевищення.
До таких активів застосовується окрема вимога Положення, що стосується відрахування фінансових інвестицій у фінансові установи у розмірі 10 і більше відсотків їх статутного капіталу.
Щодо розрахунку розміру регулятивного капіталу (власних коштів) у випадку перевищення розміру капіталу другого рівня над розміром капіталу першого рівня, слід зазначити наступне.
Відповідно до пункту 2 глави 2 розділу ІІІ Положення регулятивний капітал складається з капіталу першого рівня та капіталу другого рівня.
При цьому, відповідно до абзацу четвертого пункту 4 глави 2 розділу ІІІ Положення капітал другого рівня не може бути більше капіталу першого рівня.
Тобто при розрахунку регулятивного капіталу сума складових капіталу другого рівня, що включається до регулятивного капіталу, не може перевищувати розміру капіталу першого рівня.
Якщо загальна сума складових капіталу другого рівня перевищує розмір капіталу першого рівня, величина капіталу другого рівня, що включається до регулятивного капіталу при його розрахунку, буде становити частину суми складових капіталу другого рівня, що не перевищує розміру капіталу першого рівня.