Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Торговий комітет ПАРД схвалив пропозиції до проекту змін до Правил (умов) торгівлі

За результатами чергового засідання Торгового комітету ПАРД схвалено пропозиції до проекту змін до Правил (умов) здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами: брокерської діяльності, дилерської діяльності, андеррайтингу, управління цінними паперами, що був опублікований на веб-сайті НКЦПФР 29.01.2016 року.

1. Зазначеним проектом змін передбачається запровадження поняття «підозрілий договір» та звітування про факт укладення такого договору у складі нерегулярних адміністративних даних. При обговоренні цієї пропозиції члени Торгового комітету наголосили на тому, що запровадження таких вимог можливе лише за умови повної автоматизації процесу відстеження таких договорів, для чого необхідною умовою є наявність офіційного публічного консолідованого джерела інформації про біржові курси, ціни закриття та факт наявності/відсутності цінного паперу у біржовому списку та біржовому реєстрі на кожну дату. Асоціація вже раніше зверталась до Комісії з проханням щодо забезпечення доступу учасників ринку до такої інформації. Торговий комітет рекомендував Асоціації звернутись до Комісії з цього питання повторно.

2. Особливу увагу Комітет приділив питанню обліку та звітності за договорами доручення та договорами на виконання, в яких торговець не бере участі в розрахунках.

В проекті документу Комісією запропоновано дозволити закривати будь-які договори, в тому числі договори доручення, лише після завершення розрахунків та підписання документу, що підтверджує виконання сторонами зобов’язань. Проте значна кількість торговців цінними паперами організували свою договірну роботу таким чином, що договори купівлі-продажу вважаються виконаними на дату останньої з подій (перереєстрація прав власності на цінні папери або грошові розрахунки) без необхідності підписання акту. Тому Асоціація пропонує залишити зазначену можливість без змін.

В той же час, в проекті враховано раніше направлені пропозиції Асоціації щодо надання можливості торговцю на підставі договорів доручення вносити зміни та оформлювати розірвання договорів на виконання, які були укладені за участю іншого торговця. При цьому Комісія обмежує таку можливість: покупець або продавець цінних паперів з метою укладення додаткового договору зможе звернутись до іншого торговця тільки за умови, що торговцю, за участі якого такий договір було укладено, вже анульовано брокерську ліцензію.

Обговоривши це питання на засіданні Комітету, учасники дійшли висновку про доцільність розширення предмета договору доручення - не лише укладення договору на виконання, але і укладення додаткового договору до договору на виконання. Зазначена поправка дозволить закривати договори доручення за датою укладення договору на виконання без ризику, що в майбутньому торговець буде позбавлений можливості укладати додаткові договори у зв’язку з втратою ним статусу повіреного.  

Крім того, пропонується комплексно підійти до вирішення проблеми закриття договорів на виконання, в яких торговець не приймав участі в розрахунках, та не отримав жодних документів, що підтверджують виконання такого договору. Такі договори можуть роками обліковуватись торговцем як відкриті та відповідно відображатись у адміністративних даних. Насправді ж торговець не володіє достовірною інформацією щодо стану виконання таких договорів та найчастіше позбавлений можливості зв’язатись зі сторонами договору для отримання такої інформації та документів.

Раніше ПАРД&АФП вже пропонували звітувати не про факт виконання, а про факт укладення договору на виконання, в якому торговець не бере участі в розрахунках. Проте при внесенні змін до Положення про адміністративні дані ця пропозиція не була врахована.

Зважаючи на це, Асоціація пропонує наступний підхід.

Рішенням про затвердження змін до Правил Комісія встановлює дату, до якої торговці цінними паперами повинні провести аналіз своїх невиконаних договорів. У разі виявлення договорів, якими було передбачено дату виконання та ця дата минула, торговець здійснює спробу зв’язатись з клієнтом та отримати інформацію про стан виконання договору. Якщо зв’язатись з клієнтом не можливо, то торговець у своєму внутрішньому обліку надає такому договору спеціальну ознаку «відсутні відомості про виконання». Договори з такою ознакою включаються до місячних адміністративних даних найближчого періоду та після подання відповідної інформації до Комісії виключаються з внутрішнього обліку та у наступні звіти не включаються. У разі отримання торговцем у майбутньому інформації про виконання такого договору вважаємо за доцільне передбачити можливість включити зазначені відомості до адміністративних даних.

У подальшому торговець цінними паперами після настання дати виконання договору у разі неотримання документів надає такому договору ознаку «відсутні відомості про виконання» та припиняє відображати його у кожному наступному звітному періоді.

Зазначений підхід потребує внесення змін до Положення про адміністративні дані торговця цінними паперами.

3. Асоціація пропонує дозволити торговцям цінними паперами укладати договори на брокерське обслуговування у формі договору приєднання. Стандартний договір на брокерське обслуговування буде розміщений на веб-сайті торговця цінними паперами у вільному доступі. При укладенні договору шляхом приєднання торговець цінними паперами зобов’язаний забезпечити інформування клієнта про всі умови такого договору, про порядок припинення дії договору, а також про порядок інформування про внесення змін до договору. Для підписання договору на стандартних умовах клієнту необхідно лише підписати згоду про приєднання до договору.

При цьому передбачається, що така можливість має бути опціональною для клієнта. У разі, якщо клієнт зацікавлений отримувати більш широкий набір послуг, ніж передбачений стандартним договором, він має право укласти індивідуальний договір (як він укладається сьогодні).

 

Найближчим часом вищевказані та інші пропозиції будуть направлені до НКЦПФР.

З повною порівняльною таблицею пропонованих ПАРД&АФП змін можна ознайомитись за посиланням

Поділитись: