Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Щодо порядку оформлення документів для проведення депозитарних операцій від юридичної особи-нерезидента

ПАРД&АФП отримала відповідь НКЦПФР на свій запит щодо порядку оформлення документів для проведення депозитарних операцій від юридичної особи-нерезидента.

Так, відповідно Положення про провадження депозитарної діяльності (далі – Положення 735) розпорядження, якщо ініціатором депозитарної операції виступає депонент чи керуючий його рахунком, підписується розпорядником рахунку в цінних паперах відповідно до наданих йому повноважень. Спосіб підписання розпорядження та інформаційного повідомлення визначається згідно зі способом підтвердження справжності підпису, що використовується при обміні інформацією між депонентом та депозитарною установою, і може бути таким, зокрема, що передбачає необхідність проставлення на розпорядженні підписку розпорядника рахунку та, якщо депонентом, клієнтом або керуючим рахунком є юридична особа, печатка юридичної особи- у разі надання розпорядження та інформаційного повідомлення у вигляді паперового документа.

При цьому пунктом 3 розділу І Положення 735 передбачено, що документи (їх копії), які відповідно до цього Положення подаються до депозитарної установи та мають бути засвідчені печаткою, потребують такого засвідчення у разі наявності відповідної печатки. Факт відсутності печатки підтверджується письмовим документом, виданим та підписаним особою, що відповідно до установчих документів має право діяти від імені юридичної особи без довіреності, або її уповноваженою особою, яка є розпорядником рахунку. У разі надходження такого документа всі надані депонентом, клієнтом, керуючим рахунком у цінних паперах документи не засвідчуються печаткою.

 

На практиці часто мають місце випадки, коли юридична особа-нерезидент має та використовує у своїй діяльності печатку, про що зазначено в установчих документах такої особи та/або відбиток печатки наявний на документах, які подаються депозитарній установи для відкриття рахунку, але відповідна печатка знаходиться в країні реєстрації нерезидента та відсутня можливість передання печатки в Україну для проставлення її на розпорядженнях, інших документах, які подаються депозитарній установі. При цьому розпорядником рахунку в цінних паперах такої юридичної особи-нерезидента виступає фізична особа-громадянин України.

У зв’язку із численними зверненнями депозитарних установ-членів ПАРД&АФП Асоціація звернулась до НКЦПФР із запитом щодо можливості не засвідчення печаткою юридичною особою-нерезидентом розпоряджень та інших документів, що подаються депозитарні установі, у випадку, коли така особа використовує у своїй діяльності печатку (про це зазначено в установчих документах такої особи та/або відбиток печатки наявний на документах, які подаються депозитарній установи для відкриття рахунку), але подала депозитарній установі письмовий документ про відсутність печатки на території України.

 

НКЦПФР у своєму листі повідомила, що у разі, якщо депонентом, клієнтом або керуючим рахунком є юридична особа, в тому числі юридична особа – нерезидент, що має печатку та використовує її у своїй діяльності, документи (їх копії), які подаються депозитарній установі відповідно до Положення 735 (у тому числі розпорядження на проведення депозитарних операцій), мають бути засвідчені печаткою такої особи.

У разі, якщо ініціатором депозитарної операції в межах наданих повноважень виступає керуючий рахунком  в цінних паперах, який є фізичною особою, розпорядження на проведення депозитарної операції має бути підписане розпорядником рахунку в цінних паперах відповідно до наданих йому повноважень, засвідчення печаткою в даному випадку згідно вимог Положення 735 не вимагається.

 

З текстами запиту ПАРД&АФП та відповіддю НКЦПФР Ви можете ознайомитись в розділі сайту Питання-відповіді для депозитарних установ.

Поділитись: