17.03.2016 року у Верховній раді України зареєстровано два законопроекти:
1) Про внесення змін до деяких законів Українищодо стимулювання участі громадян у інвестиційній діяльності та недержавному пенсійному забезпеченні (за реєстр. № 4259);
2) Про внесення змін до Податкового Кодексу України щодо стимулювання участі громадян у інвестиційній діяльності та недержавному пенсійному забезпеченні (за реєстр. № 4260).
Ініціаторами законопроектів є народні депутати Довбенко М.В. та Матвієнко А.С.
Законопроектами передбачається запровадження можливості для торговця цінними паперами відкривати фізичним особам – громадянам України та вести ОІР та ОПР, грошові внески на які (для власників ОПР) або отриманий інвестиційний прибуток (для власників ОІР), звільняються від оподаткування податком на доходи фізичних осіб в межах та порядку, визначеному Податковим кодексом України.
Ведення ОІР та ОПР здійснюється торговцем цінними паперами, який має ліцензії на брокерську діяльність та на здійснення депозитарної діяльності депозитарної установи на підставі окремого договору на брокерське обслуговування, що передбачає відкриття і ведення особового інвестиційного рахунку. При цьому фізична особа має право мати лише один договір на ведення особового інвестиційного рахунку та один договір на ведення особового пенсійного рахунку.
Також пропонується встановити обмеження щодо напрямків інвестування коштів, що обліковуються на зазначених рахунках. Торговцю забороняється виконування розпорядження власника рахунку, що порушують зазначені вимоги.
Законопроектом врегульовані порядок та умови отримання інвестором коштів з ОПР та ОІР, а також можливість переведення облікованих на рахунках коштів до іншого торговця або іншої фінансової установи (для ОПР).
Максимальна сума коштів, яку дозволяється перерахувати на ОІР, становить 120 розмірів мінімальної місячної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на 1 січня відповідного року, за сукупністю таких внесків, зроблених власником рахунку протягом року, але не більше суми доходу, задекларованого ним за попередній рік. Для створення мотивації для внутрішніх приватних інвесторів, окремим проектом Закону щодо змін до Податкового Кодексу України пропонується у відповідності до міжнародного досвіду звільняти від оподаткування податком на доходи фізичних осіб інвестиційний прибуток від операцій з цінними паперами, придбаними за кошти, зараховані на ОІР, під час його отримання та виплати за умови, що такі кошти обліковувались на ОІР не менш як 1095 днів, починаючи з моменту надходження першого внеску на такий рахунок.
Пасивні доходи, нараховані на інвестиційні та пенсійніактиви (дивіденди, проценти), якібулипридбані за рахуноккоштів, щообліковуються на ОІР та ОПР, оподатковуються в загальному порядку у джерелавиплати.