1 травня 2016 року набирає чинності Закон України від 07.04.2015 року №289-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів», яким підвищуються вимоги до публічних акціонерних товариств та знімаються обмеження щодо кількісного складу акціонерів приватного товариства.
У зв’язку з цим деякі акціонерні товариства включили до порядку денного річних загальних зборів питання про зміну типу акціонерного товариства з публічного на приватне або про перетворення.
У випадку прийняття відповідного рішення та зміни товариством типу на приватне або перетворення, рівень захисту прав мінорітарних акціонерів знизиться.
Законом України «Про акціонерні товариства» (стаття 68, 69 Закону) встановлено право акціонера, який зареєструвався для участі у загальних зборах та голосував проти прийняття загальними зборами рішення про зміну типу акціонерного товариства/про перетворення, вимагати здійснення обов’язкового викупу акціонерним товариством належних йому голосуючих акцій.
Зважаючи на вищевикладене, рекомендуємо депозитарним установам надати власникам акцій, рахунки яких обслуговуються депозитарною установою, роз’яснення щодо передбаченого законом права акціонера на обов’язковий викуп акцій акціонерного товариства, що прийняло рішення про зміну типу товариства/про реорганізацію, а також порядок та умови реалізації такого права.
Так, у вказаному випадку необхідними умовами для реалізації акціонером права на обов’язковий викуп товариством належних йому акцій є:
1) Реєстрація для участі у загальних зборах акціонерного товариства.
Згідно статті 34 Закону України «Про акціонерні товариства» у загальних зборах акціонерного товариства можуть брати участь особи, включені до переліку акціонерів, які мають право на таку участь, або їх представники.
Статтею 39 Закону України «Про акціонерні товариства» визначено, що представником акціонера на загальних зборах акціонерного товариства може бути фізична особа або уповноважена особа юридичної особи, а також уповноважена особа держави чи територіальної громади.
Нагадуємо, що згідно пункту 1 статті 14 Закону України «Про депозитарну систему України» депозитарна установа має право надавати депоненту додаткові послуги, зокрема, з реалізації прав за цінними паперами.
Тому послуги щодо представництва акціонера на загальних зборах товариства може надавати депозитарна установа.
Згідно статті 245 Цивільного кодексу України довіреність на право участі та голосування на загальних зборах, видана фізичною особою, посвідчується у порядку, визначеному законодавством.
Пунктом 18 розділу ІІІ Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням НКЦПФР від 23.04.2013 року №735, передбачено, що депозитарні установи можуть надавати послуги щодо засвідчення депозитарними установами довіреностей від фізичних осіб - депонентів цих депозитарних установ на право участі та голосування на загальних зборах акціонерного товариства, акції якого обліковуються у депозитарній установі на рахунках у цінних паперах депонентів.
Тому довіреність на право участі та голосування на загальних зборах акціонерного товариства фізичної особи може бути посвідчена депозитарною установою, у якій відкрито рахунок в цінних паперах відповідній особі на підставі договору про відкриття рахунка в цінних паперах/про обслуговування рахунка в цінних паперах.
Порядок посвідчення довіреностей регламентуєтьсяСтандартом ПАРД «Порядок посвідчення депозитарними установами довіреності на право участі та голосування на загальних зборах акціонерного товариства», затвердженого рішенням Ради ПАРД від 17.12.2014 року №17 (погоджений Рішенням НКЦПФР від 20.01.2015 року №32).
2) Голосування проти прийняття загальними зборами рішення про зміни типу акціонерного товариства/про перетворення.
Відповідно до пункту 3 статті 39 Закону України «Про акціонерні товариства» довіреність на право участі та голосування на загальних зборах акціонерного товариства може містити завдання щодо голосування, тобто перелік питань, порядку денного загальних зборів із зазначенням того, як і за яке (проти якого) рішення потрібно проголосувати. Під час голосування на загальних зборах представник повинен голосувати саме так, як передбачено завданням щодо голосування. Якщо довіреність не містить завдання щодо голосування, представник вирішує всі питання щодо голосування на загальних зборах акціонерів на свій розсуд.
Тому акціонер видаючи довіреність на право участі на загальних зборах акціонерного товариства представнику (у тому числі представнику депозитарної установи, яка надає йому послугу з реалізації прав за цінними паперами) може визначити в такій довіреності завдання на голосування по відповідним питанням порядку денного.
Окрім того, акціонери, право голосу яких обмежено відповідно до пункту 10 Розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про депозитарну систему України», для можливості проголосувати по питанням порядку денного мають укласти договір про обслуговування рахунка в цінних паперах з обраною депозитарною установою до дати, на яку у порядку, встановленому законодавством, складається перелік осіб, які мають право на участь у загальних зборах акціонерного товариства.
Згідно статті 34 Закону України «Про акціонерні товариства» перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складається станом на 24 годину за три робочих дні до дня проведення таких зборів у порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України.