НКЦПФР рішенням від 12.04.2016 року № 391 затвердила Порядок виплати акціонерним товариством дивідендів, що регламентує процедуру виплати дивідендів як безпосередньо акціонерам, так і через депозитарну систему України.
Проект вищевказаного документу неодноразово обговорювався в рамках Комітету депозитарної діяльності ПАРД, робочих зустрічей за участю представників НКЦПФР, ПАРД та НДУ.
Відповідно до Порядку:
1. Акціонерне товариство здійснює виплату дивідендів шляхом виплати всієї суми дивідендів у повному обсязі або кількома частками, якщо це передбачено рішенням загальних зборів або наглядової ради товариства.
У випадку прийняття акціонерним товариством рішення про виплату дивідендів частками, такі виплати здійснюються одночасно всім особам, які мають право на отримання дивідендів, пропорційно.
2. Встановлено, що виплата акціонерним товариством дивідендів безпосередньо акціонерам здійснюється шляхом переказу цих коштів акціонерним товариством на грошові рахунки отримувачів (банківські рахунки, інформація про які зазначена в переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів) та/або шляхом поштових переказів на адреси акціонерів, зазначені в переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів (у разі якщо перелік осіб, які мають право на отримання дивідендів, не містить інформації про банківський рахунок).
При цьому у разі повернення акціонерному товариству коштів, переказних одним із означених способів, акціонерне товариство має забезпечити виплату таких коштів відповідним акціонерам через депозитарну систему України.
Акціонерне товариство, яке здійснило вищевказані дії вважається таким, що виконало зобов'язання з виплати дивідендів безпосередньо акціонерам.
3. Встановлено порядок виплати дивідендів через депозитарну систему України не тільки особам, що включені до переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, але й іншим особам, які відповідно до законодавства мають право на отримання дивідендів (внаслідок спадкоємства, правонаступництва тощо).
Зокрема, з метою забезпечення виконання норм Порядку щодо пропорційності виплати акціонерним товариством дивідендів у разі прийняття рішення про виплату дивідендів частками, передбачено, що незалежно від того, чи перераховує акціонерне товариство Центральному депозитарію суму дивідендів у повному обсязі, чи частками, виплата відповідних коштів здійснюється Центральним депозитарієм, депозитарними установами всім особам, які мають право на отримання дивідендів, пропорційно кількості належних ним прав на акції відповідного випуску, з урахуванням інформації про наявність/відсутність у статутному капіталі акціонерного товариства корпоративних прав держави або інформації про те, що власниками 50 і більше відсотків акцій такого акціонерного товариства є господарські товариства, частка держави в яких становить 100 відсотків.
4. Передбачено, що кошти, призначені для виплати дивідендів, обліковуються на грошовому рахунку депозитарної установи до моменту їх виплати особі, що має право на отримання дивідендів, крім випадку:
припинення професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності депозитарної установи;
припинення дії договору про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників, укладеного з акціонерним товариством, та обрання акціонерним товариством нової депозитарної установи / передання ведення обліку прав на цінні папери до Центрального депозитарію відповідно до законодавства.
5. Встановлено особливості виплати дивідендів через депозитарну систему України власникам, рахунки в цінних паперах яких обслуговуються на підставі договору з акціонерним товариством.
Так, передбачено, що виплата дивідендів власникам, рахунки у цінних паперах яких обслуговуються на підставі договору з акціонерним товариством, здійснюється депозитарною установою в порядку та на умовах, визначених таким договором.
У разі припинення дії договору про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників (крім випадку, коли облік прав на цінні папери здійснюється депозитарною установою, яка розірвала такий договір, відповідно до законодавства) депозитарна установа зобов'язана протягом трьох робочих днів з дня припинення дії такого договору переказати кошти, що не були протягом строку його дії виплачені власникам, на грошовий рахунок Центрального депозитарію, відкритий у Розрахунковому центрі. Додатково депозитарна установа повинна скласти перелік власників, яким протягом строку дії договору про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників не було здійснено виплату дивідендів, для передання його новій депозитарній установі, з якою акціонерним товариством укладено договір про обслуговування рахунків у цінних паперах власників, та Центральному депозитарію.
Центральний депозитарій після отримання від акціонерного товариства відповідного розпорядження та документів, визначених внутрішніми документами Центрального депозитарію, перераховує отримані від попередньої депозитарної установи кошти, що не були виплачені власникам, на рахунок нової депозитарної установи, з якою акціонерне товариство уклало договір обслуговування рахунків у цінних паперах власників, та надає новій депозитарній установі розпорядження про виплату дивідендів із зазначенням загальної суми нарахованих дивідендів, розміру нарахованих дивідендів на один цінний папір.
У випадку необрання акціонерним товариством нової депозитарної установи та обліку цінних паперів Центральним депозитарієм як уповноваженим на зберігання відповідно до законодавства такі кошти обліковуються на грошовому рахунку Центрального депозитарію в Розрахунковому центрі та виплачуються власникам з урахуванням вимог, встановлених нормативно-правовим актом, який регулює питання припинення депозитарною установою провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності.
У випадку, коли після розірвання депозитарною установою договору про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників з акціонерним товариством облік прав на цінні папери здійснюється депозитарною установою, яка розірвала договір, відповідно до законодавства, зазначена депозитарна установа здійснює виплату дивідендів власникам, рахунки яким були відкриті на підставі договору з акціонерним товариством, за їх зверненням у порядку, встановленому внутрішніми документами депозитарної установи.
Окрім того, рішенням НКЦПФР від 12.04.2016 року №390 (набуває чинності 27.05.2016 року) внесено зміни до Положення про провадження депозитарної діяльності, якими передбачено, що порядок виплати дивідендів через депозитарну систему України визначається Комісією. Також із Положення виключено норми, що регламентують порядок виплати дивідендів.
Таким чином починаючи з 27.05.2016 року порядок виплати дивідендів через депозитарну систему України визначатиметься виключно Порядком виплати акціонерним товариством дивідендів, затвердженим рішенням НКЦПФР № 391 від 12.04.2016 року. При цьому порядок виплати доходів за цінними паперами через депозитарну систему України і надалі регламентуватиметься Положенням про провадження депозитарної діяльності.
Депозитарні установи та Центральний депозитарій зобов’язані привести свої внутрішні документи у відповідність до рішень НКЦПФР від 12.04.2016 року № 390 та №391 не пізніше шести місяців з дня набрання ними чинності (тобто у строк до 12.10.2016 року).
У зв’язку із вищевказаними змінами до законодавства проект внутрішнього положення про депозитарну діяльність депозитарної установи, розроблений ПАРД, буде доопрацьовано найближчим часом та розміщено в розділі Методичні матеріали з депозитарної діяльності.