16 вересня 2016 року набрало чинності рішення НКЦПФР № 808 від 28.07.2016 року «Про затвердження змін до Правил (умов) здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами: брокерської діяльності, дилерської діяльності, андеррайтингу, управління цінними паперами».
У зв’язку з цим та за результатами проведеного ПАРД семінару звертаємо увагу торговців цінними паперами на необхідність приведення своєї діяльності у відповідність до чинного законодавства з урахуванням змін.
1. Внесення змін до внутрішніх документів
Рішенням про затвердження змін до Правил (умов) торгівлі не передбачено терміну для приведення внутрішніх документів у відповідність. Тому з дати набрання чинності цим рішенням внутрішні Положення повинні відповідати чинному законодавству.
У зв’язку з цим, нагадуємо про необхідність дослідження торговцем цінними паперами своїх внутрішніх документів на предмет внесення змін, зокрема, до Положення про провадження діяльності з торгівлі цінними паперами та іншими фінансовими інструментами.
ПАРД доопрацювала примірне Положення про провадження діяльності з урахуванням зазначених змін та направила його до НКЦПФР для узгодження. З проектом документу можна ознайомитись в розділі Методичні матеріали з торгівлі ЦП.
2. Внесення змін до шаблонів договорів, які використовуються при провадженні професійної діяльності з торгівлі цінними паперами
1) Цим документом внесено зміни до розділу III Правил, що визначає загальні вимоги до всіх договорів, які використовуються при провадженні професійної діяльності. Відповідні зміни необхідно внести до шаблонів всіх видів договорів.
2) Змінено вимоги до змісту разового замовлення (розділ VІ, пункт 3):
- перелік видів послуг необхідно доповнити позикою цінних паперів;
- замість ціни одного цінного паперу форма замовлення має містити суму (орієнтовну суму) договору (договорів), з урахуванням видів разового замовлення.
3) Доповнено вимоги до змісту договору на виконання (розділ XІІ, пункт 2, підпункт є).
Договір на виконання, окрім іншого, має містити права та обов’язки сторін щодо внесення змін до договору у випадку анулювання ліцензії торговцю цінними паперами.
З цього приводу слід зазначити наступне.
Порядок обов’язкових дій торговця цінними паперами у випадку анулювання ліцензії (ліцензій) на здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами встановлено такими нормативно-правовими актами Комісії:
- Ліцензійні умови провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з торгівлі цінними паперами (рішення НКЦПФР від 14.05.2013 № 819);
- Порядок зупинення дії та анулювання ліцензії на окремі види професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) (рішення НКЦПФР від 14.05.2013 № 816).
При цьому слід розрізняти випадки анулювання ліцензії за власною ініціативою торговця цінними паперами та анулювання ліцензії як санкцію за правопорушення, оскільки зазначеними документами передбачено різний порядок дій торговця для цих випадків.
Крім того, варто враховувати, що у договорах на виконання торговець цінними паперами може виступати в ролі комісіонера або повіреного. Тому з точки зору визначення прав та обов’язків сторін зазначені договори будуть відрізнятися.
Договори на виконання (торговець – комісіонер)
В таких договорах торговець є стороною договору (продавцем або покупцем), тому в шаблоні таких договорів, враховуючи вимоги Ліцензійних умов № 819 та Порядку анулювання ліцензії № 816, рекомендуємо визначити такі обов’язки торговця цінними паперами у випадку анулювання його ліцензії на провадження брокерської діяльності:
- у випадку прийняття уповноваженим органом торговця цінними паперами рішення про припинення діяльності з торгівлі цінними паперами, торговець зобов’язаний письмово повідомити про це іншу сторону протягом ____ днів з дати прийняття такого рішення.
Примітка ПАРД. Конкретних строків для повідомлення клієнтів та контрагентів про прийняття рішення про припинення діяльності з торгівлі цінними паперами чинним законодавством не встановлено. Такий термін доцільно визначити рішенням уповноваженого органу торговця про припинення діяльності.
Будь-яка із сторін має право направити іншій стороні пропозицію укласти додатковий договір до цього договору про скорочення терміну проведення розрахунків за цим договором або пропозицію укласти додатковий договір про розірвання цього договору. Інша сторона має право не прийняти таку пропозицію.
Примітка ПАРД. У разі відмови одної із сторін від дострокового виконання або розірвання договору сторони повинні виконати свої зобов’язання за договором згідно початкових умов договору та лише після цього торговець зможе подати до НКЦПФР заяву та пакет документів для анулювання ліцензії.
- у випадку анулювання ліцензії торговця цінними паперами з підстав, інших ніж за власною ініціативою торговця, він зобов’язаний протягом 5 робочих днів з дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії письмово повідомити про це іншу сторону.
Будь-яка із сторін має право направити іншій стороні пропозицію укласти додатковий договір до цього договору про скорочення терміну проведення розрахунків за цим договором або пропозицію укласти додатковий договір про розірвання цього договору. Інша сторона має право не прийняти таку пропозицію.
Примітка ПАРД. Законодавство не встановлює обов’язку торговця у разі анулювання ліцензії за санкцією достроково припиняти відкриті договори. В той же час, діючи в інтересах клієнта, торговець зобов’язаний вжити всіх необхідних заходів для найкращого забезпечення інтересів клієнта.
Договори на виконання (торговець – повірений, розрахунки між сторонами без участі торговця)
В таких договорах торговець не є стороною договору та, як правило, не має зобов’язань щодо проведення розрахунків, тому в шаблоні таких договорів рекомендуємо визначити обов’язок торговця лише повідомити сторони про прийняття рішення про припинення діяльності з торгівлі цінними паперами або про факт анулювання Комісією ліцензії на брокерську діяльність з підстав, інших ніж за власною ініціативою торговця.
Що стосується саме сторін договору (покупця та продавця), то додаткових обов’язків у них не виникає у зв’язку з анулюванням ліцензії торговця, за участі якого було укладено такий договір на виконання.
В той же час, внесення змін або розірвання такого договору, що є правочином щодо цінних паперів та оформлюється додатковим договором, має вчинятися за участі торговця цінними паперами. Тому у разі анулювання ліцензії торговцю, який брав участь в укладанні такого договору, сторони мають право звернутись до іншого торговця цінними паперами для вчинення зазначених дій. В такому випадку зацікавлена сторона укладає з новим торговцем цінними паперами договір доручення, предметом якого є внесення змін до чинного договору на виконання.
Отже, в договорі на виконання при його укладенні слід зазначити право сторін у разі анулювання ліцензії торговця цінними паперами при виникненні необхідності внести зміни до цього договору або розірвати цей договір укласти з іншим торговцем договір доручення, предметом якого є укладення додаткового договору до цього договору про внесення змін або його розірвання.
При цьому рішення не зобов’язує торговців цінними паперами приводити у відповідність до нових вимог договори, що укладені до набрання чинності цими змінами.