НКЦПФР надала відповіді на запит Асоціації щодо порядку застосування нових норм Правил (умов) здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами, що був направлений ПАРД за результатами семінару, який відбувся 15 листопада 2016 року.
Запит ПАРД містив наступні питання:
1) змінами до Правил передбачено можливість торговця приймати на обслуговування клієнтів іншого торговця, якому вже анульовано ліцензію, шляхом укладення з ним договорів доручення на внесення змін або розірвання договорів на виконання. Згідно такого договору доручення торговець цінними паперами зобов’язується як повірений укласти додатковий договір про внесення змін або про розірвання договору на виконання, що був укладений за участі іншого торговця.
Чи необхідно вносити записи до внутрішнього обліку та направляти до НКЦПФР адміністративні дані:
- про укладення та виконання договору доручення, предметом, якого є внесення змін до договору на виконання, укладеного за участі іншого торговця;
- додаткового договору до цього договору на виконання;
- про факт виконання (завершення розрахунків) або про розірвання власне договору на виконання, укладеного за участі іншого торговця?
Після укладення зазначеного договору доручення та відповідно додаткового договору, чи необхідно відображати договір на виконання, укладений за участі іншого торговця, у складі Довідки про невиконані разові замовлення та договори з цінними паперами або іншими фінансовими інструментами торговцем цінними паперами станом на останній день звітного місяця (додаток 2 до Положення № 1283)?
2) Якщо клієнт, використовуючи інтернет-трейдинг, виставляє безадресне замовлення на фондовій біржі, при цьому сам торговець, або його пов’язані особи також мають відкриті позиції щодо цих ЦП на безадресному ринку, за яких умов можна говорити про наявність конфлікту інтересів? Як в такому випадку отримувати письмове погодження клієнта?
3) Якщо договір на брокерське обслуговування укладається шляхом подання заяви про приєднання до оприлюдненого на веб-сайті торговця договору, чи розповсюджуються вимоги щодо ведення реєстру та літерації договорів на брокерське обслуговування на нумерацію та таких заяв?
Щодо «підозрілих» договорів
4) Чи вірне твердження, що «підозрілим» договором згідно визначення можуть бути визнані договори, які укладаються як на фондовій біржі, так і на позабіржовому ринку, проте лише з цінними паперами, що включені до біржового списку хоча б на одній з фондових бірж в Україні на момент укладення договору, який аналізується?
Якщо на момент укладення такого договору, цінні папери вже не перебувають в обігу на фондовій біржі, проте в минулому були включені до біржового списку, чи може такий договір бути віднесений до «підозрілих» договорів?
5) Якщо укладається договір з цінними паперами, що включені до біржового списку однієї з фондових бірж, проте протягом всього строку перебування такого цінного паперу на фондовій біржі жодного разу не було розраховано ціну закриття, чи може такий договір бути віднесений до «підозрілих» договорів згідно визначення?
6) Протягом якого терміну ціна закриття/біржовий курс може братися до уваги при віднесенні договорів до категорії «підозрілі»? Наприклад, якщо остання ціна закриття була розрахована рік тому, такий показник вважається актуальним для визначення відсотку відхилення ціни договору, що аналізується?
7) При проведенні на фондовій біржі операції з цінним папером, що включений до біржового списку декількох фондових бірж, який біржовий курс/ціну закриття необхідно брати до уваги – останній курс/ціну, що склались на тій фондовій біржі, де проводиться операція, або останній курс/ціну на будь-якій біржі за ознакою найближчої дати розрахунку?
8) При проведенні на позабіржовому ринку операції з цінним папером, що включений до біржового списку декількох фондових бірж, який біржовий курс/ціну закриття необхідно брати до уваги?
9) Чи можуть договори міни, договори дарування, договори РЕПО, договори позики бути віднесені до «підозрілих» договорів?
З відповіддю НКЦПФР на поставлені запитання можна ознайомитись у розділі Запитання – відповіді.