Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

НКЦПФР надає роз’яснення щодо вчинення неповнолітньої дитиною правочинів з цінними паперами

Професійна асоціація учасників ринків капіталу та деривативів листом звернулась до НКЦПФР стосовно надання офіційних роз’яснень з приводу необхідності отримання дозволу органів опіки і піклування на проведення операцій з цінними паперами від імені малолітніх та неповнолітніх осіб.

У листі-відповіді НКЦПФР зазначається,що відповідно до частини другої ст.177 Сімейного кодексу України, батьки малолітньої дитини не мають права без дозволу органу опіки та піклування вчиняти такі правочини щодо її майнових прав:

- укладати договори, які підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, в тому числі договори щодо поділу або обміну житлового будинку, квартири;

видавати письмові зобов'язання від імені дитини;

-  відмовлятися від майнових прав дитини .

При цьому, відповідно до частини1,2 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов’язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов’язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку.

Зобов’язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України.

Згідно із частинами 1, 2 статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов’язки виникають із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов’язки.

Підставами для виникнення цивільних прав та обов’язків є, зокрема:

  1. договори та інші правочини;
  2. створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності;
  3. завдання матеріальної (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі;
  4. інші юридичні факти.

Відповідно до  частини статті 2 ЗУ “Про цінні папери та фондовий ринок”, якщо інше не встановлено законом або одна із сторін договору не вимагає іншого, правочини щодо цінних паперів, які включаються поза фондовою біржею, не потребують нотаріальному посвідченню.

У листі НКЦПФР також зазначається, що дозвіл органу опіки і піклування необхідний, якщо правочин щодо майнових прав дитини, зокрема, на цінні папери, підлягає нотаріальному посвідченню.

Видача письмових зобов’язань від імені дитини щодо її майнових прав, зокрема, на цінні папери, здійснєються з дозволу органу опіки і піклування, якщо такі письмові зобов’язання видаються окремо від правочинів щодо цінних паперів.

 

Нагадуємо, що попередньо Асоціацією був направлений офіційний лист щодо зазначеного вище питання до Міністерства юстиції України, на який отрамано наступну відповідь.

 

Зі скан-копіями листів можна ознайомитись за посиланням

Поділитись: