Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Довідка ПАРД щодо навчання та екзаменування сертифікованих фахівців професійних учасників


Хто підлягає сертифікації?

Перелік осіб, що підлягають сертифікації, встановлений пунктом 6 розділу І Положення про сертифікацію фахівців з питань фондового ринку (рішення НКЦПФР від 13.08.2013 № 1464):

керівник юридичної особи (крім банків, за наявності заступника керівника банку або члена виконавчого органу, який згідно з розподілом обов'язків відповідно до внутрішніх документів банку відповідає за здійснення банком професійної діяльності на фондовому ринку);

заступник керівника юридичної особи, який згідно з розподілом обов'язків відповідно до внутрішніх документів юридичної особи відповідає за здійснення юридичною особою професійної діяльності на фондовому ринку (у разі наявності такого заступника);

керівник відповідного структурного підрозділу юридичної особи, який безпосередньо здійснює певний вид професійної діяльності на фондовому ринку (у разі наявності такого підрозділу). У випадку, коли відповідний структурний підрозділ входить до складу інших структурних підрозділів юридичної особи, діяльність яких не пов'язана виключно з провадженням професійної діяльності на фондовому ринку, керівники таких структурних підрозділів юридичної особи підлягають сертифікації у разі відсутності заступника керівника юридичної особи, який згідно з розподілом обов'язків відповідно до внутрішніх документів юридичної особи відповідає за здійснення юридичною особою професійної діяльності на фондовому ринку;

фахівці, які здійснюють дії, пов'язані з безпосереднім провадженням професійної діяльності на фондовому ринку.


Чи обов’язково проходити навчання перед складанням іспиту?

Пільги щодо необов’язковості проходження навчання передбачені пунктом 1.9 розділу І Положення про порядок навчання та атестації фахівців з питань фондового ринку (рішення від 24 вересня 1996 р. № 215) та стосуються лише для керівника ліцензіата:

«1.9. За наявності стажу роботи на фондовому ринку не менше трьох років на момент подання документів для складання кваліфікаційного іспиту керівник професійного учасника або саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку має право складати кваліфікаційний іспит з відповідної спеціалізації без обов'язкового проходження навчання».

Всі інші особи проходять навчання за базовою та спеціалізованою програмою в обов’язковому порядку.

При цьому згідно пункту 1.10 цього ж розділу Положення право на навчання лише за скороченою (спеціалізованою) типовою програмою мають особи:

які мають стаж роботи на фондовому ринку протягом останніх трьох років та чинний сертифікат за певним видом діяльності і мають намір пройти навчання за тим самим видом діяльності;

які мають сертифікат за певним видом діяльності і мають намір пройти навчання за іншим видом діяльності, якщо з дати одержання свідоцтва про навчання за базовою програмою пройшло не більше одного року.

 

Чи обов’язково складати іспит для отримання сертифіката на право здійснення дій, пов'язаних з безпосереднім провадженням професійної діяльності на фондовому ринку?

В пакеті документів для отримання сертифіката заявник повинен надати копію кваліфікаційного посвідчення фахівця з відповідного виду діяльності (пп. 2 пункту 3 розділу ІІ Положення № 1464).

Кваліфікаційні посвідчення видаються фахівцям, які успішно склали кваліфікаційний іспит відповідно до п. 10 розділу ІІ Порядку роботи екзаменаційних комісій та проведення кваліфікаційних іспитів фахівців з питань фондового ринку (рішення НКЦПФР від 22.01.2013 № 62).

Іспит складається у формі тестів та співбесіди. До співбесіди допускаються особи, що набрали 75 і більше балів. Екзаменаційна комісія має прийняти рішення щодо звільнення від проходження співбесіди осіб, які успішно пройшли тестування та набрали не менше 85 балів.

При цьому згідно пункту 7 цього ж розділу Порядку керівник професійного учасника ринку цінних паперів, в тому числі банку, складає кваліфікаційний іспит у формі співбесіди.

Особа, яка має загальний стаж роботи сертифікованого фахівця у професійного учасника фондового ринку не менше дев'яти років, при цьому за останні три роки, які передують складанню кваліфікаційного іспиту за певним видом професійної діяльності, мала загальний стаж роботи не менше 30 місяців сертифікованим фахівцем за відповідним видом професійної діяльності у професійного учасника фондового ринку, складає кваліфікаційний іспит у формі співбесіди.

 

Поділитись: