31 липня 2018 року відбулось чергове засідання Експертної Ради з питань оподаткування, обліку та фінансової звітності Професійної асоціації учасників ринків капіталу та деривативів.
На засіданні презентовано проект Концепції змін до податкового законодавства, розроблений в рамках реалізації Комплексної програми розвитку фінансового сектору до 2020 року, заходу А.21 «Забезпечення податкового стимулювання та гармонізації системи оподаткування інструментів фінансового сектору». Проект є комплексним та передбачає декілька блоків для різних секторів фінансового ринку.
Учасники Експертної ради розглянули питання, що стосуються системи оподаткування на фондовому ринку та проблем оподаткування, висновки за результатами вивчення міжнародного досвіду та найкращих практик щодо оподаткування доходів від операцій з фінансовими інструментами.
Під час засідання представлено основні елементи цільової моделі Концепції з оподаткування дивідендів, процентів, фінансового результату від операцій з фінансовими інструментами юридичних осіб та інвестиційними активами фізичних осіб, курсові різниці та особливі податкові режимі для стимулювання накопичень.
Концептуально узгоджено наступні позиції щодо оподаткування доходів фізичних осіб:
- податкове зобов’язання у клієнта торговця цінними паперами виникає лише за фактом виплати такому клієнту доходів;
- виконання функції податкового агента торговцем цінними паперами лише у випадку, коли грошові розрахунки здійснюються за його посередництвом;
- визначення інвестиційного прибутку фізичної особи в іноземній валюті (як різниці між доходами в іноземній валюті та сумою витрат в іноземній валюті) з подальшим перерахунком отриманого результату в гривні на дату отримання доходу;
- віднесення до інвестиційних активів при визначенні інвестиційного прибутку фізичних осіб не тільки емісійних цінних паперів та деривативів, а також неемісійних цінних паперів та цінних паперів іноземних емітентів;
- стимулювання довгострокових інвестицій через встановлення спеціальних податкових режимів для рахунків, на яких накопичуються кошти фізичних осіб, призначені для інвестування;
- конкретизації на законодавчому рівні особи відповідальної за сплату податку при викупі цінних паперів, у тому числі цінних паперів ІСІ, та погашенні боргових цінних паперів.
Стосовно оподаткування фінансового результату юридичних осіб учасники засідання прийшли до єдиної думки щодо доцільності оподаткування лише реалізованих прибутків від операцій з цінними паперами, тобто не враховувати віртуальні прибутки/збитки від дооцінки/уцінки фінансових інструментів до моменту їх відчуження.
А також з метою забезпечення досягнення мети хеджування пропонується вести облік фінансових результатів від операцій з деривативами, базовим активом яких є цінні папери, у складі фінансового результату від операцій з цінними паперами.
Детальніше з проектом Концепції змін до податкового законодавства можна ознайомитись за посиланням.