Представник ПАРД взяв участь у круглому столі на тему: «Які нововведення з валютою варто чекати українцям з 7 лютого?».
На заході обговорювалися нововведення, які пов’язані із вступом в дію 7 лютого Закону України «Про валюту і валютні операції», зокрема:
- можливість вільного відкриття рахунків як для фізичних так і для юридичних осіб у фінансових установах інших країн;
- можливість вільного використання рахунків юридичних осіб за кордоном (крім операцій з переказів коштів з України на такі рахунки);
- скасовання індивідуальних ліцензій на валютні операції – їх замінить система е-лімітів (2 млн євро/рік для юридичних осіб, 50 тис. євро/рік для фізичних осіб);
- скасування обмеження на дострокове погашення зовнішніх зобов’язань;
- можливість здійснення інвестицій в Україну не тільки у валютах першої, а й другої групи класифікатора валют.
Нова система валютного регулювання залишає Національному банку право запроваджувати заходи захисту у сфері валютних операцій у разі виникнення обставин, що загрожують стабільності фінансової системи. Зокрема, це може бути регулювання обов’язкового продажу частини валютних надходжень та граничних строків розрахунків за операціями експорту-імпорту, запровадження лімітів на здійснення окремих валютних операцій, встановлення правил здійснення операцій, пов’язаних із рухом капіталу.
Водночас ці норми мають лише превентивний характер – введеня нових обмежень на валютному ринку з 7 лютого не передбачається. Метою Національного банку, як і раніше, залишається поступове зняття всіх валютних обмежень і перехід до режиму вільного руху капіталу.
Варто зазначити, що Закон України «Про валюту і валютні операції» не відносить цінні папери до валютних цінностей. Відповідно операції на ринку цінних паперів, що пов’язані з купівлею-продажам будь-яких цінних паперів та зарахування цінних паперів на рахунок у депозитарній установі не будуть вважатися валютними операціями.
Окремої уваги заслуговує перелік валютних операцій, які можуть надаватися небанківськими фінансовими установами на підставі ліцензії Національного банку України на здійснення валютних операцій, зокрема переказу коштів.
У разі переказу виплаченого грошового доходу (дивіденди, погашення ОВДП тощо) вираженого в іноземній валюті на рахунок депонента (інвестора/нерезидента) в банку, депозитарна установа, що обслуговує рахунок у цінних паперах іноземного інвестора/нерезидента здійснює валютну операцію.
Щодо таких операцій обов’язковою є наявність валютної ліцензії або генеральної ліцензії, яка була отримана до набрання чинності Законом.