На численні запити професійних учасників-членів ПАРД щодо способів подання звітності до НКЦПФР повідомляємо наступне.
01.01.2019 року набрали чинності зміни до ЗУ «Про цінні папери та фондовий ринок» в частині запровадження діяльності з надання інформаційних послуг на фондовому ринку, яку можуть провадити лише авторизовані Комісією особи. Зокрема, запроваджені такі види діяльності з надання інформаційних послуг на фондовому ринку:
- діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку;
- діяльність з розповсюдження в режимі безперервного оновлення консолідованої інформації про фінансові інструменти та/або учасників фондового ринку;
- діяльність з подання звітності та/або адміністративних даних до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Разом з цим, Положення про подання адміністративних даних та інформації у вигляді електронних документів до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, (Рішення НКЦПФР №492 від 13.05.2011) у новій редакції дає нові визначення термінів, способів та процедур подання інформації до Комісії, зокрема:
- Адміністративні дані та інформація відтепер називаються регламентованими даними;
- Учасники фондового ринку, які зобов’язані подавати до Комісії регламентовані дані, відтепер називаються суб’єктами подання;
- Особи, які надають суб’єктам подання інформаційні послуги з подання регламентованих даних до Комісії – агенти подання.
Положення №492 визначає, що регламентовані дані подаються суб’єктами подання до Комісії за посередництва агента подання або безпосередньо (пункт 2 розділу III).
Для організації безпосереднього подання регламентованих даних учасник ринку має подати до Комісії заявку з відомостями, яку Комісія розглядатиме у термін до десяти робочих днів. Заявка має містити відомості, що підтверджують відповідність захищеного каналу зв’язку вимогам, передбаченим Наказом НКЦПФР №235 від 18.12.2018.
Для користування послугами агента подання необхідно пройти реєстрацію та авторизацію на сайті ДУ «Агентство з розвитку інфраструктури ринку України», яку Комісія своїм рішенням №84 від 15.02.2019 включила до Реєстру осіб, уповноважених надавати інформаційні послуги на фондовому ринку.
Учасник фондового ринку самостійно визначає зручний для нього спосіб подання звітності до Комісії: або безпосередньо (з обов’язковою подачею заявки та отриманням акцепту від Комісії), або через агента подання.
Щодо строків переходу на нові засоби подання звітності до Комісії
Нові норми законодавства щодо запровадження єдиних двох можливих способів подання адмінданих учасників ринку до Комісії (через агента подання або безпосередньо) набули чинності з 01.01.2019.
Водночас, 29.12.2018 Комісія на своєму сайті у новині, зважаючи на відсутність на той момент авторизованого провайдера інформаційних послуг на фондовому ринку, повідомила, що до такої авторизації всі існуючі системи подання звітності та оприлюднення інформації можуть використовуватися в повному обсягу. Тобто таким чином «дозволила» тимчасово використовувати Кабінет клієнта НДУ та програму СПЕД.
Після авторизації провайдера інформаційних послуг на фондовому ринку 15.02.2019 Комісія на своєму сайті у новині повідомила, що до 1 березня канали передавання фінансової інформації, які функціонують на цей момент, залишаються чинними для забезпечення безперебійності в здачі звітності учасниками ринку.
Таким чином, вважаємо, що для подання звітності, адмінданих та інформації учасники фондового ринку станом на сьогодні мають використовувати способи, передбачені чинним законодавством, – або через агента подання, або безпосередньо.
Разом з цим, учасники фондового ринку мають самостійно оцінювати ризик використання Кабінету клієнта НДУ та програми СПЕД для подання звітності після 01.03.2019.