Шановні колеги!
Раді повідомити, що ПАРД з червня 2020 року запроваджує систему електронного документообігу у комунікаціях з членами асоціації.
Відтепер всі рахунки та листи ПАРД надсилатиме з використанням кваліфікованого електронного підпису та печатки одним із способів:
- за допомогою спеціалізованого ПЗ Fredo ДокМен
- за допомогою електронної пошти
Що дозволяє електронний документообіг?
- Турбота про довкілля – значне зменшення використання паперу у діяльності організації
- Турбота про здоров’я людей – зведення до мінімуму контакт незліченної кількості людей з паперовою кореспонденцією
- Економія часу – доставка електронних документів відбувається моментально
- Економія бюджету – значне зменшення поштових витрат
- Контроль доставки – підтвердження часу відправки та доставки електронних документів
Як це відбуватиметься?
FREDO ДокМен дозволяє обмінюватися електронними документами з усіма користувачами таких програм як М.E.Doc, Сота та власне FREDO ДокМен.
Компанії, які не використовують зазначені програми, будуть отримувати електронні документи від ПАРД за допомогою електронної пошти.
На всі документи, які надсилатиме ПАРД, буде накладено КЕП бухгалтера або керівника ПАРД та електронна печатка.
N.B. Відповідно до ЗУ «Про електронні довірчі послуги» кваліфікований електронний підпис має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису, кваліфікована електронна печатка має презумпцію цілісності електронних даних і достовірності походження електронних даних, з якими вона пов’язана.
Що робити з отриманими від ПАРД електронними документами?
Користувачі FREDO ДокМен, М.E.Doc, Сота за допомогою цих програм мають змогу ознайомитися зі змістом документів та реквізитами підписантів.
Всі інші можуть за допомогою сервісу Центрального засвідчувального органу Міністерства цифрової трансформації України https://www.czo.gov.ua/verify розшифрувати електронний документ та перевірити підписантів.
Як надіслати електронний документ до ПАРД?
Користувачі FREDO ДокМен, М.E.Doc, Сота за допомогою цих програм накладають кваліфікований електронний підпис та печатку (у разі використання) на електронний документ та надсилають до ПАРД.
Всі інші можуть за допомогою сервісу Центрального засвідчувального органу Міністерства цифрової трансформації України https://www.czo.gov.ua/sign підписати електронний документ та за допомогою електронної пошти направити його на [email protected].
При підписанні можуть використовуватися КЕП всіх АЦСК в Україні.
ПАРД очікує, що кореспонденція від учасників ПАРД до асоціації також буде надходити у вигляді електронних документів із накладеними КЕП.
P.S. На початку червня ПАРД вже протестувала систему електронного документообігу з деякими учасниками ПАРД. В результаті компанії, які не використовували у своїй діяльності FREDO ДокМен, М.E.Doc та Сота, отримали рахунки засобами електронної пошти.