Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Відбулись зміни у депозитарній діяльності

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку затвердила рішення «Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо провадження депозитарної діяльності» №481 від 08 вересня 2020 року, яким внесено зміни до:

  • Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням НКЦПФР від 23 квітня 2013 року №735;
  • Вимог до договору про обслуговування рахунку в цінних паперах, затверджених рішенням НКЦПФР від 06 серпня 2013 року №1412.

 

Опис основних змін:

Поняття "нерезидент", "підзвітний рахунок", "резидент", "статус податкового резидентства" приведено у відповідність до Податкового кодексу України. Нагадаємо, до змін резидентство визначалося для фізичних осіб – за громадянством особи, для юридичних осіб – за країною реєстрації.

Ідентифікація та верифікація особи не є обов'язковою, якщо її вже було раніше ідентифіковано та верифіковано депозитарною установою відповідно до вимог законодавства України, в т.ч. у разі поєднання депозитарної діяльності з торгівлі цінними паперами та/або банківською діяльністю.

Розширено перелік документів для відкриття рахунків фізичним та юридичним особам – резидентам та нерезидентам: відтепер необхідно надавати документи та іншу інформацію, необхідні для перевірки депозитарною установою відповідно до вимог підпункту 69.8.2 пункту 69.8 статті 69 Податкового кодексу України статусу податкового резидентства фізичної особи, юридичної особи та податкового резидентства її кінцевих бенефіціарних власників.

Розширено обов’язковий склад анкети рахунку в цінних паперах депонента: відтепер вона має містити інформацію про статус податкового резидентства депонента та статус податкового резидентства його кінцевих бенефіціарних власників (для юридичної особи).

Запроваджено обов’язок депонента повідомляти депозитарну установу про зміну статусу податкового резидентства депонента та/або його кінцевих бенефіціарних власників (для юридичної особи) протягом 10 робочих днів з дня настання такої зміни. Повідомлення має здійснюватися шляхом подання розпорядження про внесення змін до анкети рахунку в цінних паперах. Зазначені норми також мають з’явитися у договорах з клієнтами.

Описано механізм витребування у депонента пояснень та інформації щодо документально підтвердженої підозри депозитарної установи, що рахунок у цінних паперах депонента належить до підзвітних. Зазначені норми також мають з’явитися у договорах з клієнтами.

Змінено перелік документів, на підставі яких відбувається переведення прав на акції банку, що віднесений Національним банком України до категорії неплатоспроможного.

Розширено перелік підстав для проведення Центральним депозитарієм безумовних операцій щодо обмеження/зняття обмеження здійснення операцій з цінними паперами певного випуску: відтепер враховуватимуться рішення НБУ про віднесення банку до категорії неплатоспроможних та рішення КМУ про участь держави у виведенні неплатоспроможного банку з ринку.

Врегульовано процедуру проведення безумовної операції щодо обмеження здійснення операцій з акціями випуску акцій перехідного банку, крім операцій, які здійснюються на вимогу Фонду відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Оновлено поняття номінального утримувача: окрім раніше зазначених критеріїв, такий суб’єкт має бути членом Міжнародної асоціації для системи з питань обслуговування цінних паперів (ISSA).

Спрощено процедуру взаємодії депозитарної установи та номінального утримувача при проведенні операцій за принципом «поставка цінних паперів проти оплати»: відтепер у номінального утримувача відсутній обов’язок надавати депозитарній установі ідентифікаційні дані особи, на користь або в інтересах якої проводиться фінансова операція (вигодоодержувача), та зазначати у розпорядженні на проведення операції ідентифікаційні дані вигодоодержувача.

Розширено підстави для відмови депозитарною установою у взятті до виконання розпорядження та/або у виконанні депозитарної операції.

Встановлено порядок оформлення, отримання на надання відповіді депозитарною установою на запит Центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику щодо інформації, пов’язаної з виконанням угоди FATCA та інших подібних угод.

 

Рішення НКЦПФР №481 набрало чинності 03.11.2020 року з моменту офіційного опублікування у Офіційному віснику України, 2020, N 86 (03.11.2020), ст. 2782.

 

Депозитарні установи мають привести свої внутрішні документи та укладені договори у відповідність до цього рішення не пізніше трьох місяців з дня набрання ним чинності.

Поділитись: