В Офіційному віснику України, 2021, №96 (17.12.2021) опублікований, а отже, набув чинності Порядок видачі, зупинення дії та анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу, затверджений Рішенням НКЦПФР №982 від 21.10.2021р. надалі – Порядок.
Внаслідок набуття чинності новим Порядком втрачають чинність Рішення НКЦПФР № 816 та № 817 від 01.06.2013 р. якими було врегульовано прядок та умови видачі ліцензії, а також зупинення, дії та анулювання ліцензії на окремі види професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів).
З огляду на гаряче питання порядку подання документів для отримання ліцензії, вважаємо за доцільне звернути увагу на деякі положення нового Порядку.
Так, на дату подання заяви та документів (документів згідно з додатками до ліцензійних умов (крім довідки про схематичне зображення структури власності юридичної особи - заявника), а також довідок від інших державних органів) період часу між датою оформлення (підписання) документів та датою їх подання (строк подання), не може бути більшим ніж два місяці, якщо інший строк дії не зазначений в документі державного органу. Строк подання довідки про схематичне зображення структури власності юридичної особи - заявника не може перевищувати 5 робочих днів. Строк подання документів щодо ідентифікації юридичних осіб - нерезидентів та щодо оцінки майна не може перевищувати шести місяців.
Документи, що подаються заявником згідно з ліцензійними умовами, повинні містити актуальну, повну, послідовну, достовірну та зрозумілу інформацію.
У разі якщо документи, подані для отримання ліцензії, містять неповну та/або взаємовиключну та/або недостовірну інформацію та/або не відповідають вимогам законодавства, або якщо заявник не відповідає вимогам закону та/або ліцензійним умовам, та/або вимогам до провадження певного виду професійної діяльності на ринках капіталу, встановленим законодавством, - НКЦФПР матиме підстави для прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії.
Документи можуть вважатися такими, що містять неповну та/або взаємовиключну інформацію, виключно за умови, що НКЦПФР протягом строку розгляду таких документів здійснила заходи, спрямовані на отримання додаткової інформації та відповідних уточнень щодо неї.
Рішення Комісії про видачу ліцензії чи про відмову в її видачі приймається протягом шести місяців з дня надходження заяви та доданих до неї документів, передбачених ліцензійними умовами. У разі відсутності іноземних юридичних осіб у структурі власності юридичної особи заявника такий строк становить три місяці.
Також звертаємо увагу заявників, що у разі відмови у видачі ліцензії на підставі виявлення недостовірних даних у документах, поданих заявником на видачу ліцензії, він може подати до НКЦПФР нову заяву про видачу ліцензії не раніше ніж через рік з дати прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії.
У разі відмови у видачі ліцензії з інших підстав - заявник може подати до НКЦПФР нову заяву про видачу ліцензії, та відповідні документи після усунення причин, що стали підставою для відмови у видачі ліцензії.
Крім того, рішення про відмову у видачі ліцензії може бути оскаржено у судовому порядку.
IV Розділ Порядку визначає перелік фактів порушень, що мажуть стати підставами для зупинення дії ліцензії, серед яких непрозора структура власності ліцензіата, суттєве відхилення розрахункового значення пруденційного показника, несплата ліцензіатом протягом місяця фінансової санкції, що була застосована до нього, тощо.
Ліцензія зупиняється на термін до усунення порушення, який не може перевищувати 1 рік, або на конкретний строк, який не може перевищувати 1 рік.
Нагадаємо, що підстави для анулювання ліцензії визначені статтею 73 Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", частиною третьою статті 32 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" та статтею 66 Закону України "Про інститути спільного інвестування" (для компаній з управління активами).
При цьому якщо за відповідною санкцією анульовано ліцензію на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - депозитарної діяльності депозитарної установи ліцензіату, який поєднує цю діяльність тільки з діяльністю із зберігання активів інститутів спільного інвестування та/або діяльністю із зберігання активів пенсійних фондів, ліцензія на провадження діяльності із зберігання активів інститутів спільного інвестування та/або діяльності із зберігання активів пенсійних фондів анулюється з дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії депозитарної установи.