Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Комісія підготувала зміни до Порядку визначення біржового курсу

На офіційному веб-сайті НКЦПФР 18.04.2014 року оприлюднено для обговорення проект рішення «Про внесення змін до Порядку визначення біржового курсу цінного папера».

 

Зміни передбачають розширення бази розрахунку біржового курсу цінного папера. Так, біржовий курс розраховуватиметься при одночасному дотриманні наступних умов:

- у біржовому контракті (договорі), за яким розраховується біржовий курс цінного папера, передбачено, що строк його виконання не перевищує трьох робочих днів з моменту укладання такого біржового контракту (договору);

- біржовий контракт (договір), за яким розраховується біржовий курс цінного папера, укладено на підставі безадресної заявки;

- укладено не менше трьох біржових контрактів (договорів).

 

Нагадаємо, раніше ПАРД відповідно до рішення Торгового комітету від 20.03.2014 року звернулась до НКЦПФР з проханням ініціювати внесення змін до Порядку визначення біржового курсу. Переважна більшість направлених пропозицій врахована у вказаному проекті.

Водночас, в зазначеній редакції документу однією з обов’язкових умов розрахунку біржового курсу цінного папера є укладення не менше трьох біржових контрактів (договорів) в один торгівельний день. Зазначена вимога створює умови, за яких на момент укладення першого біржового контракту (договору) продавець не знає, чи будуть акцептовані ще два замовлення на продаж цього цінного паперу та відповідно чи буде розраховано біржовий курс. Від наявності біржового курсу залежить чиста вартість реалізації цінних паперів з урахуванням особливостей оподаткування операції особливим податком.

Крім того, відповідно до Закону «Про акціонерні товариства» ринкова вартість цінних паперів, що перебувають в обігу на фондовій біржі, відповідає біржовому курсу цих цінних паперів. При цьому акціонерне товариство не має права залучити до визначення ринкової вартості таких цінних паперів суб’єкта оціночної діяльності, оскільки зазначені цінні папери перебувають в обігу на фондовій біржі. Ознакою перебування в обігу на фондовій біржі є укладення хоча б одного біржового контракту (договору). Якщо залишити чинною вимогу про три біржові контракти, то при укладенні одного або двох біржових контрактів, цінний папір вважатиметься таким, що перебуває в обігу на фондовій біржі, проте ринкову його вартість визначити неможливо, оскільки біржовий курс не розраховується. Таким чином, зазначена вимога блокує механізм обов’язкового та добровільного викупу акціонерним товариством акцій власного випуску, що безсумнівно призведе до масових порушень прав міноритарних акціонерів.

Зважаючи на викладене вище, ПАРД та АФП пропонують  встановити, що біржовий курс цінного папера розраховуватиметься, якщо протягом одного торгівельного дня укладено хоча б один біржовий контракт (договір) з цінними паперами цього випуску. Зазначена редакція узгоджується з пунктом 3 Порядку в запропонованій проектом редакції, а також з вимогами Закону «Про акціонерні товариства» та дозволить уникнути штучного збільшення кількості операцій на фондовій біржі для виконання умов розрахунку біржового курсу з метою забезпечення зрозумілих та прогнозованих умов оподаткування операції. 

Поділитись: