02.08.2014 року в офіційному виданні «Голос України» № 146 опубліковано одразу два Закони, що стосуються діяльності професійних учасників фондового ринку:
- Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо пасивних доходів» від 04.07.2014 № 1588-VII (далі – Закон № 1588-VII);
- Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України (щодо удосконалення окремих положень)» від 31.07.2014 № 1621-VII (далі – Закон № 1621-VII).
Закон № 1588-VII передбачає запровадження нового порядку оподаткування доходів фізичних осіб у формі процентів та дивідендів. Цим законом виключено прогресивну шкалу оподаткування процентів (15, 20 та 25%) та встановлено єдину ставку – 15%. Оподаткуванню за ставкою 15% згідно п. 167.1 статті 167 ПКУ підлягають доходи фізичної особи у формі, в тому числі:
- процентного або дисконтного доходу за ощадними (депозитними) сертифікатами;
- доходу, який виплачується компанією, що управляє активами інституту спільного інвестування, на розміщені активи відповідно до закону;
- доходу за іпотечними цінними паперами (іпотечними облігаціями та сертифікатами) відповідно до закону;
- доходу у вигляді відсотків (дисконту), отриманого власником облігацій від їх емітента відповідно до закону;
- доходу за сертифікатом фонду операцій з нерухомістю.
Не включаються до оподатковуваного місячного (річного) доходу як і раніше такі доходи у формі:
- процентів, що нараховані на цінні папери, емітовані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику, та на боргові зобов'язання Національного банку України;
- дивіденди, які нараховуються на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою - резидентом, що нараховує такі дивіденди, за умови, що таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента, та в результаті якого збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів.
Спеціальна ставка 5% встановлена для оподаткування доходу у виглядів дивідендів.
Варто також звернути увагу на пп. 170.2.9 п. 170.2 статті 170 ПКУ, який доповнено новим абзацом: «Податковий агент під час кожного нарахування платнику інвестиційного прибутку нараховує (утримує) податок за ставками, визначеними пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу, та сплачує (перераховує) утриманий податок до бюджету під час кожного нарахування такого доходу, що не звільняє платника податку від подання річної податкової декларації при отриманні ним доходу, зазначеного у цьому пункті».
Закон № 1621-VII передбачає виключення спеціальної ставки податку на прибуток 10% для оподаткування фінансового результату від операцій з цінними паперами. Таким чином, фінансовий результат від операцій з цінними паперами з 03.08.2014 р. оподатковується за основною ставкою 18%.
З порівняльними таблицями можна ознайомитись за посиланням:
- порівняльна таблиця змін, внесених Законом № 1588-VII;
- порівняльна таблиця змін, внесених Законом № 1621-VII.
ПАРД та АФП найближчим часом ініціюватиме надання Державною фіскальною службою роз’яснень щодо застосування нових норм.