Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

НКЦПФР планує внести зміни до Правил (умов) торгівлі ЦП

08.08.2014 р. на офіційному веб-сайті НКЦПФР опубліковано для обговорення проект змін до Правил (умов) здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами: брокерської діяльності, дилерської діяльності, андеррайтингу, управління цінними паперами, затверджених рішенням НКЦПФР від 12 грудня 2006 р. № 1449 (далі – Правила).

Змінами передбачається приведення правил у відповідність до вимог Директиви 2004/39/ЄС Європейського Парламенту та Ради  про ринки фінансових  інструментів від 21 квітня 2006 р., зокрема, щодо визначення у договорі:

- місця виконання договору (вид ринку - біржовий, позабіржовий);

- способу проведення розрахунків (з/без дотриманням принципу «поставка проти оплати»);

- підтвердження, що інформація про наявність/відсутність конфлікту інтересів надана клієнту.

Також в рамках імплементації вимог цієї Директиви пропонується зобов’язати торговців у звіті брокера/управителя надавати інформацію щодо розміру винагороди за надання послуг відповідно до договору та вартості наданих додаткових послуг.

З метою приведення документу у відповідність до чинного законодавства про депозитарну систему вносяться технічні правки та пропонується уточнити яку саме інформацію щодо обсягу повноважень керуючого рахунком слід відображати у договорі комісії (субкомісії, доручення) - склад, зміст, строк дії повноважень, порядок взаємодії керуючого рахунком та клієнта щодо управління рахунком у цінних паперах цього клієнта.

У разі прийняття рішення про затвердження змін у торговців цінними паперами з’являться нові обов’язки, а саме:

  • інформувати клієнта про вимоги законодавства про інститути спільного інвестування в частині обмежень обсягів участі фізичних осіб у венчурних/кваліфікаційних ІСІ, вимоги законодавства щодо переважного права акціонерів приватного акціонерного товариства на придбання акцій, що продаються іншими акціонерами;
  • вживати заходи щодо уникнення конфлікту інтересів, що виникають в процесі надання послуг, повідомляти клієнта про загальний характер та/або джерела конфліктів до того, як буде виконано дії за його дорученням.

Крім того, пропонується привести Правила у відповідність до Закону України від 15.04.2014  № 1206-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку відкриття бізнесу» (набирає чинності 30.10.2014) щодо необов’язковості наявності печатки.

З порівняльною таблицею змін, що пропонується проектом, можна ознайомитись за посиланням.

ПАРД та АФП підготували свої пропозиції до проекту змін до Правил, які містять як пропозиції щодо удосконалення пропонованого Комісією проекту, так і нові пропозиції, які не передбачені цим документом, проте потребують врегулювання. Зокрема, Асоціації пропонують відкоригувати пункт про заборону вчиняти правочини з цінними паперами, обіг або розміщення яких зупинено. Правочин – це  широке поняття, що включає укладення, зміну та розірвання договору. Пропонуємо вказану заборону розповсюджувати лише на випадки укладення нових договорів, зважаючи на наступне. Існують випадки, коли торговець уклав договір купівлі-продажу цінних паперів з датою виконання, наприклад, через місяць; на дату виконання цінні папери, що є предметом цього договору, зупинені в обігу. В такому випадку торговець залишається заручником обставин – він не може, ані продовжити строки виконання договору, ані розірвати такий договір. Також слід чітко визначити дату, з якої заборона укладати нові договори починає діяти.

У випадку наявності додаткових пропозицій до проекту просимо надсилати їх на адресу [email protected]. Контактна особа – Олена Велика.

Поділитись: