Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Мінфін роз’яснив деякі питання бухгалтерського обліку операцій з облігаціями

 

Міністерство фінансів України своїм листом від 31.10.2013 р. № 31-08410-07-27/31749 надало роз’яснення щодо деяких питань бухгалтерського обліку операцій з облігаціями.

Відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 13 «Фінансові інструменти», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.11.2001 № 559 (далі - П(С)БО 13), фінансовий інструмент - це контракт, який одночасно приводить до виникнення (збільшення) фінансового активу в одного підприємства і фінансового зобов'язання або інструмента власного капіталу в іншого. Фінансовий актив або фінансове зобов'язання відображається у балансі, якщо підприємство є стороною - укладачем угоди щодо фінансового інструмента.

Фінансові інструменти первісно оцінюють та відображають за їх фактичною собівартістю, яка складається із справедливої вартості активів, зобов'язань або інструментів власного капіталу, наданих або отриманих в обмін на відповідний фінансовий інструмент, і витрат, які безпосередньо пов'язані з придбанням або вибуттям фінансового інструмента (комісійні, обов'язкові збори та платежі при передачі цінних паперів тощо).

Відповідно до пункту 31 П(С)БО 13 на кожну наступну після визнання дату балансу фінансові зобов'язання оцінюються за амортизованою собівартістю, крім фінансових зобов'язань, призначених для перепродажу.

Згідно із пунктом 5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.99 № 318, витрати відображаються в бухгалтерському обліку одночасно зі зменшенням активів або збільшенням зобов'язань.

Сума амортизації дисконту емітованих облігацій нараховується одночасно з нарахуванням відсотка, що підлягає сплаті відповідно до умов випуску облігацій, та відображається у складі інших фінансових витрат з одночасним збільшенням балансової вартості відповідних зобов'язань.

При нарахуванні амортизації на суму дисконту враховуються умови випуску облігацій та строк їх погашення.

 

Водночас ПАРД нагадує, що відповідно до роз’яснення від 09.02.2012 р. № 1 «Про порядок застосування частини шостої статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» щодо розкриття інформації відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності», затвердженого рішенням Комісії від 9 лютого 2012 року № 270, професійні учасники фондового ринку, крім тих, що є публічними акціонерними товариствами, складають фінансову звітність та консолідовану фінансова звітність, а також розкривають інформацію про свою діяльність за міжнародними стандартами фінансової звітності починаючи з 1 січня 2013 року.

Порядок складання фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за МСФЗ у перші звітні періоди визначає МСФЗ 1 «Перше застосування Міжнародних стандартів фінансової звітності».

Міністерство фінансів України у своєму листі 12.07.2012 р. № 31-08410-07-10/17502 від  повідомляє, що змінами, прийнятими Радою з міжнародних стандартів бухгалтерського обліку у листопаді 2011 року, передбачено, що МСФЗ 9 «Фінансові інструменти» набирає чинності з 01.01.2015.

Таким чином, при складанні фінансової звітності за МСФЗ застосування МСФЗ 9 «Фінансові інструменти» є не обов'язковим, але допускається.

Нагадаємо, на замовлення ПАРД розроблено  Методичні рекомендації з трансформації фінансової звітності за МСФЗ, які можна одержати, надіславши запит на адресу [email protected].

Поділитись: